Na Twoich nogach pojawiły się krostki? Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co mogło spowodować ich powstanie oraz jak je leczyć, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Krostki – co to jest?
Pod pojęciem krostek znajduje się rodzaj drobnych zmian skórnych, które najczęściej są lekko chropowate w dotyku i mają kolor czerwony lub biały. Mogą mieć one także charakter ropny, czyli w ich środku pojawia się ropna wydzielina. Spotkane są także krostki przezroczyste, w których występuje surowica.
Krostkom może towarzyszyć także szereg dodatkowych objawów. Częstym problemem są swędzące krostki na nogach, które mogą także powodować dolegliwości bólowe przy dotyku. Zdarza się też, że towarzyszą im objawy alergiczne czy ogólnoustrojowe, co związane jest z ich przyczyną.
Krostki można zobaczyć na różnych partiach ciała, w tym także na nogach. Występują one w tym obszarze bardzo często, co wynika zarówno z dużej powierzchni skóry na kończynach dolnych, jak i z dolegliwości, jakie mogą ich dotykać.
Warto także wskazać, że zmiany skórne o tym charakterze mogą pojawiać się w różnym wieku – diagnozowane są krostki na nogach u dziecka, ale także u osób dorosłych.
Dlaczego powstają krosty na nogach?
Do powstawania krostek na nogach mogą przyczyniać się różne dolegliwości, urazy czy też nieprawidłowa pielęgnacja skóry. Wobec tego mają one zróżnicowane przyczyny, co ma także związek z ich leczeniem oraz zapobieganiem ich ponownemu pojawianiu się.
Wśród głównych przyczyn pojawiania się krostek na nogach znajdują się:
- Golenie i depilowanie skóry,
- Reakcje alergiczne, na przykład na kosmetyki, środki do prania, włókna w odzieży, ale także alergie pokarmowe, wziewne,
- Schorzenia wirusowe, bakteryjne i grzybice, na przykład ospa, odra, różyczka, półpasiec, szkarlatyna,
- Dolegliwości naczyniowe, na przykład naczyniaki,
- Zapalenia skórne, na przykład atopowe zapalenie skóry, czyli AZS oraz łuszczyca skóry,
- Choroby wewnętrzne, na przykład cukrzyca powodująca stopę cukrzycową,
Jak widać, czerwone kropki na nogach mogą mieć naprawdę zróżnicowane przyczyny, co powoduje, że w celu ich leczenia duże znaczenie ma odpowiednia diagnostyka. Na jej podstawie można następnie dobrać właściwy sposób leczenia.
Czerwone krostki na nogach
Zazwyczaj krostki na nogach mają kolor czerwony. Czerwona krosta – pojedyncza albo mnoga – zazwyczaj pojawia się na skutek zapaleń oraz alergii.
Czerwone są krostki na nogach po goleniu oraz po depilowaniu. Dochodzi wtedy do miejscowego zapalenia mieszków włosowych, czemu może towarzyszyć także swędzenie oraz pieczenie skóry.
Zaczerwienione krostki mogą także pojawiać się w przebiegu uczuleń oraz schorzeń wirusowych, które dotykają nie tylko dzieci, ale także osób dorosłych.
Białe krosty na nogach
Gdy na skórze widoczne są białe krostki, wtedy najczęściej mają one przyczynę związaną z alergią skórną lub też są one powiązane z grzybicą skóry. Zalecane jest wtedy leczenie pod okiem specjalisty.
Ropne krosty na nogach
Krostki na nogach mogą mieć też postać ropną. Najczęściej towarzyszy im wtedy ból i tkliwość. Takie krostki rozwijają się najczęściej na skutek infekcji bakteryjnych. Należy pamiętać o tym, by nie przebijać ich samodzielnie, ponieważ można doprowadzić do jeszcze poważniejszego zakażenia.
Jak leczyć krostki na nogach?
Leczenie krostek na nogach powiązane jest z ich przyczyną. Dolegliwości nienasilone można kurować we własnym zakresie, ale wtedy, gdy zmiany nie zanikają, a wręcz nasilają się, warto odwiedzić lekarza.
Zaleca się przede wszystkim stosowanie kosmetyków zawierających środki łagodzące, które zmniejszają zmiany i towarzyszące im objawy. Także w określonych przypadkach wskazane jest stosowanie maści i kremów z antybiotykami, kremów przeciwgrzybiczych, ze sterydami.
Gdy na skórze widoczne są suche krostki, wtedy można także stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym, natłuszczającym oraz regenerującym skórę. To szczególnie ważne w przypadku AZS – atopowego zapalenia skóry.