Twoi dziadkowie mieli żylaki, a może rodzice? Całkiem możliwe, że problem ten będzie dotyczył również ciebie. Okazuje się, że wiele informacji na ten temat zapisanych jest w genach, w tym między innymi dziedziczenie skłonności do powstawania żylaków. Jeśli więc nie chcesz, by na twoich nogach pojawiły się widoczne żyły, które nie mają nic wspólnego z pięknem, to czas dowiedzieć się, jak zapobiec powstawaniu żylaków. Warto również dodać, że powinnaś o to zadbać nie tylko ze względu na swój wygląd, ale również zdrowie. Nieleczenie żylaków jest zwyczajnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Mówiąc najprościej, żylaki pojawiają się w momencie, gdy krew w naszych żyłach nie krąży tak, jak powinna. Dochodzi do tego przede wszystkim w sytuacji, gdy uszkodzone są zastawki. Wtedy krew ma problem z pokonaniem siły grawitacji i dostaniem się do serca. Żyły ulegają wówczas poszerzeniu, co objawia się właśnie poprzez żylaki. Tryb życia ma ogromny wpływ na to, czy w przyszłości będziemy mieć żylaki. Przede wszystkim siedzący tryb życia i brak ruchu utrudnia prawidłowy przepływ krwi. Jeśli codziennie mamy do czynienia z aktywnością fizyczną, wykonując ćwiczenia, biegając czy zwyczajnie spacerując, wtedy mięśnie pracują, ułatwiając właściwy obieg krwi.
Przyczyny powstawania żylaków
To nie jedyne przyczyny powstania żylaków. Lekarze od lat badają ten temat i dochodzą do wniosku, że jest wiele czynników, które zwiększają ryzyko powstania żylaków. Należą do nich między innymi papierosy i alkohol. Nie da się też ukryć, że problem ten w większym stopniu dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Oprócz uwarunkować genetycznych, wpływa na to także fakt przejścia ciąży. Kobiety, które mają dzieci, częściej chorują na żylaki, niż kobiety, które nie są matkami. Patrząc na czynniki decydujące o powstawaniu żylaków na przestrzeni wielu lat, musimy nawet zwrócić uwagę na taką drobnostkę, jak sposób ubierania się. Jeśli gustujemy w obcisłych ubraniach, skarpetkach ze ściągaczami, wtedy możemy spodziewać się pojawienia się żylaków w dorosłym życiu.
Warto zawczasu zmienić swoje nawyki, by mieć wpływ na powstanie żylaków. Jeśli nawet nie wyeliminujemy ich całkowicie, to poprzez drobne zmiany uda nam się je ograniczyć. Warto zacząć chociażby od zmiany sposobu, w jaki bierzemy prysznic. Osoby podatne na żylaki powinny stosować naprzemienny natrysk zimną i ciepłą wodą w celu pobudzenia krążenia w żyłach. Co się z kolei tyczy pracy siedzącej, warto co najmniej raz na godzinę wykonać serię prostych ćwiczeń pobudzających mięśnie. Jeśli wykonujesz pracę stojącą, unikaj stania w jednym miejscu, tylko przestępuj z nogi na nogę. Dobrze także przyjrzeć się codziennej diecie. Osoby zmagające się z problemem żylaków powinny przyjmować pokarmy zawierające błonnik i witaminę C.