Flebologia to stosunkowo nowa dziedzina w medycynie, choć sam obszar jej zainteresowania jest znany od lat. Dopiero jednak rozwój nauki, a także stopniowe zwiększanie się świadomości odnośnie znaczenia tej dziedziny, sprawiły, że wykształciła się ona w osobną specjalizację. W takim razie czym jest flebologia?
Jest to dziedzina, która skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób układu żylnego. Patologiczne zmiany układu żylnego mogą mieć ogromny wpływ na jakość i komfort życia. Mogą też stanowić dla niego zagrożenie. Chodzi tu między innymi o takie schorzenia jak:
- żylaki kończyn dolnych
- zmiany owrzodzeniowe i żylakowe na skórze kończyn dolnych
- żylaki przełyku, odbytu i inne
- zapalenie żył
- zakrzepica żylna
- pajączki naczyniowe, żyły siatkowate i inne zmiany estetyczne
Flebolog interweniuje, gdy pojawia się niewydolność żylna i złe funkcjonowanie krwiobiegu w żyłach. Chodzi tu przede wszystkim o żylaki, czyli zmiany, które nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale przede wszystkim mogą wywoływać bóle, uczucie ciężkości, przykurcze mięśni, obrzęki.
Metody leczenia tego rodzaju przypadłości są zróżnicowane – od ćwiczeń i terapii manualnych, wspomagających leczenie, przez kompresjoterapię, leczenie farmakologiczne, aż po operacyjne metody leczenia nieinwazyjnego i inwazyjnego. Konkretna terapia zależy od rodzaju schorzenia, miejsca występowania zmian chorobowych, dokładnej diagnostyki i decyzji lekarza.
W przypadku żylaków może to być na przykład skleroterapia za pomocą lasera. Może to także być skleroterapia parowa, skleroterapia piankowa, termoablacja radiowa, miniflebektomia i wiele innych nieinwazyjnych metod. Co ważne metody te nie wymagają długiej rekonwalescencji i są w zasadzie bezbolesne. Dziś rzadziej też wykonuje się operacje polegające na wycięciu niewydolnych, zdeformowanych żył. Taka metoda wykorzystywana jest tylko w przypadku w przypadku bardzo zaawansowanej choroby żylakowej.
W kontekście zmian o mniejszym nasileniu mogą wystarczyć inne metody, a czasem rozwiązaniem jest zastosowanie kompresjoterapii. Dobrze dobrane skarpety czy rajstopy uciskowe pomagają zahamować rozwój choroby. Są one stosowane nie tylko w profilaktyce, ale i leczniczo, np. jako element terapii pooperacyjnej. Oczywiście o zastosowanej metodzie zawsze powinien decydować lekarz-flebolog.
Patologicznym zmianom w układzie żylnym sprzyja niezdrowy tryb życia, długie przebywanie w pozycji siedzącej, brak ruchu, zła dieta prowadząca do otyłości, wiek, a nawet ciąża. Znaczenie ma także genetyka i płeć – niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój choroby niż inne. Niestety, flebologia ma coraz większe znaczenie ze względu na powszechność problemów żylnych w populacji.
Początkowo zmiany mają dla pacjentów jedynie estetyczne znaczenie. Pajączki mogą się pojawiać w miejscach odsłoniętych, prowadząc do dyskomfortu związanego z własnym wyglądem. Z czasem nieleczone zmiany stają się jednak coraz bardziej problematyczne. Nie należy ich lekceważyć, bo pogłębiający się stan chorobowy może doprowadzić do śmierci w wyniku powikłań – np. w wyniku zatorowości płucnej czy krwotoku i pękania żylaków. Może również dochodzić do powstawania owrzodzeń, z którymi trudno potem walczyć.
Dlatego właśnie w razie problemów związanych z prawidłowym działaniem układu żylnego warto poszukać dobrego flebologa lub poprosić swojego lekarza o skierowanie do specjalisty. Żylaki są problemem, z którym warto się zmierzyć zanim choroba rozwinie się w znacznym stopniu. Lepiej im zapobiegać niż je leczyć.