Można zobaczyć je bardzo często na nogach – pękające naczynka, które określane są także jako pajączki, to uszkodzone cienkie naczynia włosowate. Jak dochodzi do ich popękana? Czy można w jakiś sposób zapobiegać takim dolegliwościom? Jak je leczyć? Sprawdź najważniejsze informacje!
Czym są pajączki – pękające naczynka?
Pajączki, określane fachowo jako teleangiektazje, to popękane naczynka krwionośne, które widoczne są przy powierzchni skóry. Mają one najczęściej postać czerwonawych, różowych, fioletowych albo niebieskich siateczek, które mogą przypominać pajęczą sieć – stąd też wywodzi się ich nazwa.
Najczęściej zauważane są popękane naczynka na nogach, między innymi na udach oraz na łydkach. Czasami widoczne są one także w innych miejscach na ciele, na przykład na twarzy.
Jak powstają pękające naczynka na nogach?
Do powstawania popękanych naczynek dochodzi na skutek zaburzenia krążenia krwi. Jest to wynik nadmiernej kruchości, braku wystarczającej elastyczności oraz niewłaściwej pracy naczyń krwionośnych. Dochodzi wtedy do pojawienia się większego ciśnienia w naczynku – krew uciska na jego ściany, co prowadzi co jego poszerzenia, a nawet pękania, co widoczne jest właśnie w postaci pajączków.
Do powstawania tych zmian naczyniowych może dochodzić na skutek licznych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Badacze wskazują, że do powstawania pajączków przyczyniają się także predyspozycje genetyczne.
Najczęstsze przyczyny popękanych naczynek to:
- Długie i częste przebywanie w pozycji siedzącej,
- Brak aktywności fizycznej,
- Noszenie butów na wysokim obcasie,
- Zakładanie obcisłych ubrań,
- Wystawianie skóry na promieniowanie UV,
- Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
- Nadużywanie alkoholu,
- Częste korzystanie z sauny,
- Wysokie ciśnienie tętnicze,
- Intensywny wysiłek fizyczny, na przykład podnoszenie ciężarów.
Usuwanie pajączków – metody leczenia
Obecnie do dyspozycji jest szeroka gama sposobów na usuwanie pajączków, a także zmniejszenie ich widoczności. W jaki sposób można się ich pozbyć?
Kosmetyki na pajączki
Jeżeli interesują Cię domowe sposoby na pajączki na nogach, w takim przypadku najlepiej zdecydować się na różnorodne kosmetyki, które zawierają składniki wpływające na stan żył.
W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje kosmetyków przeznaczonych dla skóry naczynkowej jak maść, balsam czy krem na pajączki. Zawierają one składniki wzmacniające kondycję żył, między innymi ekstrakty z kasztanowca, skrzyp polny, algi, rutynę i jej pochodne jak escyna, heparynę, witaminę C, które poprawiają stan naczyń krwionośnych.
Warto pamiętać o tym, że kremy nie spowodują zamknięcia już pękniętych naczynek, natomiast mogą wzmocnić żyły i spowodować, że nie będą one już tak często pękały.
Tabletki na pękające naczynka
W aptekach oraz w zielarniach można kupić także tabletki na pękające naczynka na nogach. To suplementy diety, które w swoim składzie również zawierają substancje aktywne wzmacniające żyły. Wspomagają one dzięki temu pracę układu krwionośnego, co powadzi do zwiększenia elastyczności naczyń i wzmocnienia ich ścianek.
Jako skuteczny lek na pajączki na nogach oraz w innych partiach ciała uznawane są preparaty zawierające diosminę oraz hesperydynę, które są silnymi antyoksydantami wspomagającym pracę naczyń krwionośnych. Są one stosowane w przypadku dolegliwości nóg jak obrzęki, uczucie ciężkości, zapalenia żylne.
Podobnie jak w przypadku kosmetyków suplementy diety zawierające składniki wspomagające pracę naczynek wymagają systematycznego stosowania.
Kompresoterapia
Osoby z popękanymi naczynkami krwionośnymi mają większą tendencję do powstawania żylaków. Właśnie dlatego zalecana jest wtedy kompersoterapia, czyli terapia kompresyjna.
Terapia ta polega na noszeniu wyrobów uciskowych jak rajstopy, podkolanówki oraz pończochy uciskowe, które wspomagają pracę naczyń krwionośnych i zapobiegają zastojom żylnym.
Laserowe zamykanie naczynek
Aby usunąć naczynka krwionośne, które mogą szpecić nogi, warto zdecydować się na profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Najlepsze rezultaty daje laserowe zamykanie naczynek, które jest zabiegiem zarówno skutecznym, jak i nieinwazyjnym oraz bezpiecznym.
Laserowe zamykanie naczynek polega na miejscowym uszkodzeniu rozszerzonego naczynka, które następnie naturalnie się wchłania. W efekcie zanika, a skóra pozostaje jednolita. Taki zabieg może być wykonany jednorazowo w przypadku mniejszych zmian albo też może być on wykonany kilkukrotnie, gdy naczynka są osadzone głębiej lub mają większą powierzchnię.
Pękające naczynka – jak im zapobiegać?
Aby zapobiegać popękaniu naczynek krwionośnych:
- Często korzystaj z ruchu,
- Przy pracy siedzącej co godzinę wstań i przejdź się lub wykonaj kilka ćwiczeń,
- Nie zakładaj często nogi na nogę,
- Wypoczywaj z uniesionymi nogami,
- Wysokie obcasy zakładaj tylko na specjalne okazje,
- Unikaj noszenia bardzo obcisłych spodni,
- Pamiętaj o zdrowej diecie,
- Stosuj kosmetyki i suplementy diety na zdrowe naczynka.