Żylaki dotykają głównie kobiet, ale pojawiają się też u mężczyzn. Są jednym z głównych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Możemy jednak zapobiegać ich powstawaniu – tutaj niezastąpione są różnego rodzaju wyroby uciskowe, w tym specjalne skarpetki zdrowotne.
Przewlekła niewydolność żylna jest schorzeniem warunkowanym genetycznie, dlatego często pojawia się rodzinnie, ale również możemy doprowadzić do niej przez nieprawidłowy tryb życia. Dotyczy ona w szczególności osób, które mają pracę wymagającą długotrwałego stania lub siedzenia, osób mających zaburzenia hormonalne lub stosujących terapie hormonalne, kobiet w ciąży, osób dźwigających ciężary czy mających częste zaparcia.
Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to głównie uczucie zmęczonych nóg, opuchlizna, obrzęki, a także pajączki na nogach. Następnie może dojść do pojawienia się żylaków, czyli poskręcanych, poszerzonych żył. Są one efektem trudności w prawidłowym odpływie krwi z kończyn dolnych – jest to rezultat osłabienia zastawek oraz zalegania krwi, co prowadzi do nadmiernego poszerzenia żył.
Kompresoterapia – zapobieganie i leczenie żylaków
Jednym z najczęściej stosowanych sposobów zapobiegania i leczenia żylaków jest kompresoterapia. Polega ona na ucisku na kończyny dolne, co prowadzi z kolei do poprawy cyrkulacji krwi. W rezultacie nogi stają się lżejsze – zastawki pracują lepiej, poszerzenia żył maleją, zmniejszają się obrzęki i opuchlizna.
W sprzedaży możemy znaleźć różnego rodzaju wyroby uciskowe – najbardziej popularne to rajstopy i pończochy, a także podkolanówki. Mężczyźni stosują również kalesony. Dla osób, u których problemy z przewlekłą niewydolnością żylną nie są jeszcze duże, polecane są też specjalne skarpetki zdrowotne.
Skarpetki uciskowe są zbudowane podobnie do innych wyrobów uciskowych. Wykonane są z grubszej przędzy, która daje stopniowy ucisk – największy w okolicy kostki, a potem malejący aż do góry. Dzięki temu szybko przynoszą ulgę zmęczonym nogom, redukują uczucie ciężkości i zapobiegają pierwszym zmianom żylakowym.
Skarpetki zdrowotne to dobry wybór zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Można kupić je w różnych rozmiarach oraz kolorach. Teraz znajdziemy je również w sklepach internetowych.
Jak stosować skarpetki uciskowe?
Osoby chcące zacząć stosować profilaktyczne wyroby uciskowe mogą skonsultować się z lekarzem, niemniej jednak nie jest to konieczne. Do lekarza należy zwrócić się jednak wtedy, gdy mamy już poważniejsze problemy z przewlekłą niewydolnością żylną – wtedy specjalista dobierze wyroby uciskowe o odpowiednim stopniu ucisku.
Aby uzyskać najlepsze efekty związane z korzystaniem ze skarpetek uciskowych, należy pamiętać o ich regularnym stosowaniu. Noszenie ich każdego dnia, od rana do wieczora, pozwala na szybką poprawę komfortu nóg. Skarpetki należy także prawidłowo zakładać – nie powinny być nadmiernie naciągnięte albo pofałdowane. Musimy też pamiętać o tym, że stosowanie podziurawionych albo nadmiernie rozciągniętych skarpetek uciskowych nie da efektu terapeutycznego. Najlepiej prać skarpetki zdrowotne ręcznie – wtedy zapobiegamy ich uszkodzeniu w praniu oraz utracie elastyczności.
Podsumowując, gdy masz zwiększone ryzyko powstania niewydolności żylnej, twoje nogi często są ociężałe i obolałe, warto pomyśleć o skorzystaniu ze specjalnych skarpetek uciskowych. Wyglądają tak samo jak zwykłe skarpetki, ale dzięki swoim właściwościom kompresyjnym wspierają prawidłową cyrkulację krwi w kończynach dolnych i zmniejszają ryzyko powstawania żylaków.